Σάββατο 6 Νοεμβρίου 2010

Επέστρεψε στις νίκες η Καβάλα στο μπάσκετ

Επέστρεψε στις επιτυχίες η Καβάλα που επιβλήθηκε με 79-64 του Κολοσσού Ρόδου στο κλειστό της Καλαμίτσας, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στη δεύτερη διαδοχική τους ήττα στην Α1 μπάσκετ.
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς κάποιος από τους αντιπάλους να μπορεί να πάρει διαφορά ασφαλείας. Ο Κολοσσός προηγήθηκε 13-11 λίγο μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου, ωστόσο η Καβάλα «έκλεισε» το δεκάλεπτο στο +3 (18-15). Κάπως έτσι κύλησε και η δεύτερη περίοδος, με τους «θαλασσί» να παίρνουν εκ νέου κεφάλι στο σκορ (27-32 στο 17΄), αλλά τους γηπεδούχους να βρίσκονται στην πρωτοπορία με τη λήξη του ημιχρόνου (42-37). Στο τρίτο δεκάλεπτο η Καβάλα πήρε μια διαφορά 6 πόντων και στη συνέχεια διατήρησε το προβάδισμα και παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων να μειώσουν, έφθασε σε άνετη νίκη με 79-64

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 42-37, 58-52, 79-64.

ΚΑΒΑΛΑ (Δημήτρης Πρίφτης): Παλάσιο 18 (1), Κοστόφ, Χαφ 6,Παπανικολάου 3 (1), Στεφανίδης 10 (1), Σίμονς 18, Γεωργάκης 2, Γιόροβιτς 22 (5), Καραποστόλου, Σίμτσακ, Αγγελόπουλος.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Καλάθης 10 (1), Αυγενικός, Τζόρνταν 3 (1), Μανωλόπουλος, Ασημακόπουλος 8 (2), Φορντ 2, Χαρίσης 11, Τσάμης 13, Παππάς 8 (1), Πίτερσον 7, Ιβάνοβιτς 2, Αγγελάκος.